NIEPŁODNOŚĆ MĘŻCZYZN - Chcesz być zdrowsza? Chcesz czuć się lepiej?

NIEPŁODNOŚĆ MĘŻCZYZN cz.I

Czy niepłodność dotyka tylko kobiety??? Myślę, że do tej pory pokutuje opinia, że ,,wina” jest po stronie kobiety…. Ach… te kobiety… wszystko przez nie…
Otóż, zmartwię Panów….bardzo często problem dotyka mężczyzn. Obecnie diagnostyka w specjalistycznych klinikach obejmuje zarówno kobietę jak i mężczyznę? To właśnie mężczyźni w ostatnich latach podupadli w kwestii płodności.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że stan męskiego nasienia uległ znacznemu pogorszeniu. Jeszcze w latach 60-tych płodny mężczyzna posiadał w 1ml nasienia 60mln plemników, a dziś tylko 20mln. Czyli większość dzisiejszych mężczyzn zostałaby uznana za niepłodnych w latach 60-ych. Czy jest się czym martwić, skoro do zapłodnienia potrzebny jest tylko jeden plemnik??
Tak, jest się czym martwić, ponieważ plemniki są dużo gorszej jakości, mniej żywotne, mniej ruchliwe z wadami w budowie a więc szanse na zapłodnienie znacznie spadają…

Ale do rzeczy…

Co w takim razie jest przyczyną niepłodności mężczyzn? Czynników jest wiele, między innymi:

-niehigieniczny styl życia
-niezdrowy sposób żywienia
-otyłość
-przegrzewanie jąder
-nadmiar alkoholu i innych używek
-palenie papierosów
-urazy sportowe w okolicy jąder
-choroby przenoszone drogą płciową
-infekcje układu moczowo-płciowego
-uszkodzenie jąder w wyniku infekcji
-zaburzenia hormonalne
-niedobory witaminowe

Czy można leczyć niepłodność mężczyzn?

Oczywiście, część dolegliwości pomoże wyleczyć lekarz, a częścią powinien zająć się dietetyk, specjalizujący się w niepłodności par.

Ja skupię się na pomocy żywieniowej i sportowej. W wielkim skrócie napiszę, na jakie produkty należy zwrócić szczególną uwagę, jak zmienić styl życia i jaki sport włączyć do harmonogramu dnia.

W skrócie opiszę wszystkie przyczyny.

1. A więc zaczynamy od niezdrowego stylu życia… Cóż to takiego. Nazwa znana , szumna ale co dokładnie oznacza. Według Ajurwedy (hinduski system medyczny) oznacza to zaburzenia rutyny dnia codziennego czyli: zaburzenia godzin pracy (np.praca w nocy lub na zmianowa), zawód wykonywany (np.kierowca), zbyt mała ilość odpoczynku i jakość odpoczynku, nieregularne pory posiłków i słaba jakość posiłków, mała odporność na stres itd. Czyli należałoby przeanalizować rutynę dnia codziennego i wyeliminować złe nawyki.

2. Kolejna sprawa to niezdrowy sposób żywienia czyli?
Czyli przede wszystkim jedzenie tego, co wpadnie w ręce. Spożywanie jedzenia typu fast-food, chipsów, coli, napojów energetycznych, słodyczy, zbyt duża ilość kurczaka, mało warzyw i owoców, mało ryb tłustych, zbyt dużo pieczywa… Takie jedzenie ma ogromny wpływ na jakość nasienia…

3. Otyłość, kolejne słowo z tych oklepanych, często używanych i chyba przestaliśmy traktować otyłość poważnie…

Otyłość może powodować wiele chorób, między innymi cukrzycę, choroby wątroby czy serca…. Natomiast w kwestii niepłodności ma kolosalne znaczenie, ponieważ zaburza wydzielanie hormonu wzrostu, który ma znaczny wpływ na wydzielanie hormonów płciowych zaangażowanych w produkcję zarówno plemników jak i komórek jajowych. Ponadto duża ilość tkanki tłuszczowej zmniejsza ruchliwość plemników, powoduje spadek androgenów (hormony męskie) i wzrost estrogenów (hormony żeńskie).

4. Przegrzewanie jąder czyli:
-ogrzewane fotele w samochodzie,
-zbyt długie gorące kąpiele,
-częste sesje w saunie,
-zbyt długa codzienna jazda rowerem,
-obcisła bielizna…

Pozostałe przyczyny opiszę w kolejnym artykule… Zapraszam do lektury.

Joanna Gacyk

Napisz komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W czym mogę pomóc?

Nie przegap nowości!

Subskrybuj newsletter – dzięki temu otrzymasz powiadomienia o nowych wpisach, wydarzeniach, webinarach. Czeka na Ciebie dawka wiedzy.