Co to jest Ajurweda? I jak może wpłynąć na Twoje życie?

Ajurweda

Co to jest Ajurweda?

Ajurweda” (ayurveda)  to w skrócie hinduski system medyczny i filozoficzny sprzed 5 tyś lat. Oznacza „wiedzę o życiu”.

Jest to sanskrycki termin, gdzie „ajus” znaczy życie, a „veda” wiedzę, mądrość. Jako, że „życie” jest synonimem „zdrowia”, ajurweda jest wiedzą o zdrowiu.

Celem Ajurwedy jest pielęgnowanie zdrowia ludzi zdrowych oraz leczenie chorych!

Jej istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. Ajurweda uczy nas jak żyć zachowując tę naturalną równowagę.

 

Co to tak naprawdę oznacza?

Otóż, szukamy miejsc, zachowań, przestrzeni, które nam nie służą i staramy się znaleźć źródło problemów czyli przyczynę. Może to być niewłaściwe żywienie, zbyt mała ilość snu i odpoczynku, praca nie dopasowana do osobowości, konflikty w rodzinie, mała aktywność w ciągu dnia i wiele innych.

Ajurweda w dzisiejszym świecie?

Ajurweda jest określana „medycyną przyszłości”, gdyż niejako na nowo odkrywana i praktykowana z dużą skutecznością przez mieszkańców krajów zachodnich. Ajurweda nie odnosi się tylko do płaszczyzny medycznej, ale dotyczy wszystkich poziomów aktywności człowieka.

Medycyna hinduska, w odróżnieniu od medycyny zachodniej ujmuje człowieka holistycznie i dotyczy każdego aspektu ludzkiego życia, koncentrując się na zapobieganiu chorobie, a gdy do niej dojdzie usuwaniu jej źródła, a nie jej objawów, oraz zachowaniu równowagi na każdym poziomie egzystencji.

Zgodnie z ajurwedyjską definicją zdrowia, pełne zdrowie nie opiera się jedynie na braku wyraźnych symptomów chorobowych, lecz stanowi stan absolutnie dobrego samopoczucia w całej swojej istocie.

 

W czym mogę pomóc?

Nie przegap nowości!

Subskrybuj newsletter – dzięki temu otrzymasz powiadomienia o nowych wpisach, wydarzeniach, webinarach. Czeka na Ciebie dawka wiedzy.