9 powodów, dla których warto jeść buraki - Chcesz być zdrowsza? Chcesz czuć się lepiej?

Z pewnością każdy zna to warzywo. Bardzo często kojarzymy je z jedzeniem przedszkolnym, w obecności ziemniaczków oraz pulpecików mięsnych. Natomiast w życiu dorosłym często o nich zapominamy. A szkoda, ponieważ…

  1. Przede wszystkim oczyszczają organizm z toksyn i to jest niewątpliwie największa zaleta, ponieważ czysta krew to zdrowy organizm.
  2. Zawierają one kwas foliowy, który ma wpływ na jakość naszego samopoczucie. Czyli? Kwas foliowy odpowiada za nasz nastrój, uspokaja, wycisza i zapobiega zmęczeniu, przetrenowaniu oraz przepracowaniu psychicznemu i fizycznemu. Jeśli należysz do grupy osób nadmiernie eksploatujących swój organizm, to należy wzbogacić dietę właśnie w buraki, zakwas buraczany, sok z buraka czy chłodnik.
  3. Zawierają betainę oraz azotany . Betaina wspomaga prace wątroby natomiast azotany zmniejszają zużycie tlenu, dzięki czemu możemy zwiększyć naszą wytrzymałość. Ma to ogromne znaczenie podczas treningu wytrzymałościowego. Dlatego zawsze zlecam osobom bardzo aktywnym fizycznie.
  4. Ponadto buraki działają przeciwzapalnie, ponieważ utrzymują prawidłowe proporcje kwasowo-zasadowe.
  5. A w okresie jesienno – zimowym, buraki powinny gościć niemal codziennie na naszym stole, ponieważ ch regularne spożywanie może uchronić nas przed infekcjami, wirusami, gorszym samopoczuciem, przesileniem jesiennym. Dlatego warto zaopatrzyć się w to warzywo i włączyć do codziennego żywienia.

Zalety kolejne:

  1. Wspaniale podnoszą niski poziom hemoglobiny bądź ferrytyny. Te parametry przy niektórych chorobach min.przy Hashimoto bywają w niedoborach i należy je utrzymywać na dość wysokim poziomie.
  2. Buraki to świetna propozycja witaminowa dla rekonwalescentów po zabiegach operacyjnych, ponieważ świetnie regenerują organizm.
  3. Buraki to kompozycja bogata w łatwo przyswajalne żelazo, wit. A, C, D, E, K, B oraz kwas foliowy, wapń, krzem, magnez, fosfor….
  4. Gotowane buraki mogą znacznie podnosić poziom cukru we krwi, zatem osoby chorujące na cukrzycę, powinny spożywać to warzywo w formie soków z surowych buraków, zakwasu buraczanego lub łączyć je z warzywami o niskim indeksie glikemicznym np. ogórkami kiszonymi

Joanna Gacyk

Napisz komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W czym mogę pomóc?

Nie przegap nowości!

Subskrybuj newsletter – dzięki temu otrzymasz powiadomienia o nowych wpisach, wydarzeniach, webinarach. Czeka na Ciebie dawka wiedzy.