przyczyny niepłodności, jaka dieta przy niepłodności, Zywienie w niepłodności

Przyczyny niepłodności

Jakie są przyczyny niepłodności? Co to jest niepłodność?
W wielkim skrócie – brak ciąży, mimo starań… I wcale nie jest to problem par po 35 roku życia. Niestety ta choroba dotyka coraz młodsze pokolenia. Co jest przyczyną? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Będę podpierała się doświadczeniem w tej branży i napiszę , jak wygląda to w moim gabinecie.
Otóż, bardzo często przyczyną są jednostki chorobowe, sprzyjające niepłodności min.zespół policystycznych jajników (PCOS), problemy hormonalne np.nadmiar hormonów męskich, hiperprolaktynemia, insulinooporność, cukrzyca typu I i II, choroby tarczycy, choroby stawów i związane z tą chorobą leczenie, otyłość a nawet zbyt intensywny lub źle dobrany wysiłek fizyczny, niedrożność jajowodów, zbyt dużo komórek NK, obniżony poziom białka S …. Niestety czasem wszystko wszystkie choroby występują razem.. W następnych artykułach w skrócie opiszę najczęstsze choroby i pozytywny wpływ diety.

Oczywiście lekarz leczy problem, pomaga na tyle ile może , a ciąży brak… Dlaczego?? Czasem leki to wierzchołek góry lodowej, bo problem tkwi głębiej, na poziomie komórkowym. Bardzo często jest pomijany lub lekceważony wpływ diety na płodność. Większość wymienionych chorób jest zależna od trybu życia i od żywienia..
Przyczyny niepłodności a żywienie? Czy jest związek? Oczywiście i to ogromny! Ale potrzebny jest mądry i współpracujący ginekolog, który do tematu diety podejdzie bardzo poważnie i zaufa dietetykowi. We współpracy z ginekologiem mamy ogromne sukcesy i czasami udaję się uzyskać ciążę już po kilku miesiącach współpracy. Współpraca powinna odbywać się na trzech poziomach: pacjent-lekarz-dietetyk i wtedy są najlepsze efekty.

I teraz nasuwa się pytanie: to jaka dieta przy niepłodności? A ja odpowiadam, że nie ma jednej uniwersalnej. Musi być dopasowana do pacjenta z uwzględnieniem chorób, trybu życia, determinacji. Bardzo często muszę narzucić inny styl życia, zmusić wręcz do odpowiedniego wysiłku fizycznego, bo bez tego ciężko będzie o sukces.
Pacjenta przede wszystkim należy dożywić, czasem wdrożyć jakiś sprawdzony suplement, probiotyk oraz konkretne przyprawy czy zioła; Ale główna praca spoczywa na pacjencie i to przed nim ogromne zmiany…ale warto 🙂
O tym wszystkim napiszę wkrótce…

Joanna Gacyk

W czym mogę pomóc?

Nie przegap nowości!

Subskrybuj newsletter – dzięki temu otrzymasz powiadomienia o nowych wpisach, wydarzeniach, webinarach. Czeka na Ciebie dawka wiedzy.